Mali „studenci” z IB na Politechnice Gdańskiej!!!

Dnia 24 maja 2017r  uczniowie klasy Ib, wzięli udział ,w  ramach  XIV Bałtyckiego Festiwalu Nauki, w  warsztatach pt.”Odpady – żyła złota”  zorganizowanych na Wydziale Chemicznym, Politechniki Gdańskiej.  Uczniowie poznali  różne rodzaje  recyklingu odpadów typowych dla gospodarstw domowych. Wiemy, że biodegradowalne zostaną przeznaczone na produkcję biogazu, tworzywa sztuczne, makulatura i inne posłużą jako elementy do produkcji eko-zabawek i przedmiotów, które nadadzą nowe życie odpadom, a metale zostaną odzyskane elektrochemicznie do ponownego wykorzystania.

Każdy uczeń mógł samodzielnie przygotować z odpadów nowe przedmioty i zabrać je do domu. Powstały wiatraki, samoloty, gadżety, doniczki, biżuteria- m.in. broszki minionki, ozdoby do domu i wiele innych. Dzięki temu poznaliśmy proste sposoby na powtórne i kreatywne wykorzystanie już raz użytych przedmiotów tzw. śmieci. Wiemy już, że tak przeprowadzony odzysk pozwoli na wytworzenie nowych produktów, które będą równie atrakcyjne  i nowoczesne co przedmioty dostępne w sklepach .

Kolejne stanowisko, które poznaliśmy to biodegradacja. Odpady zielone ulegające biodegradacji mogą być utylizowane na kilka sposobów: kompost, biogazownia, odzysk ciepła. Zbudowane zostało specjalne stanowisko do prezentacji procesu biodegradacji.

XXI wiek to szybki rozwój elektroniki i związanych z nią produktów codziennego użytku. W domach pojawia się coraz więcej urządzeń elektronicznych, a ich eksploatacja i szybkość powstawania nowszych rozwiązań skraca okres ich użytkowania. Jednym z przykładów mogą być telefony komórkowe. Zaprezentowany został  też proces odzysku metali szlachetnych metodą elektrochemiczną. W ciekawy sposób pokazano  pełen cykl odzyskiwania cennych metali – od rozkładania urządzeń i mechanicznej segregacji części zawierających metale, poprzez chemiczny proces rozpuszczania cienkich warstw metali, aż do pojawienia się na elektrodzie m.in. prawdziwego złota!

Dzięki sprzyjającej pięknej pogodzie oglądaliśmy wiele ciekawych pokazów chemicznych (było wybuchowoJ) i braliśmy udział w licznych zabawach, grach i konkursach… .z sukcesami!!! Na koniec w pobliskim otoczeniu (w parku) zrobiliśmy sobie mini- piknik, oczywiście……naukowy!!!

Za rok, z całą pewnością, tam wrócimy!!!

Wszystkie zaprezentowane metody odzysku odpadów udowodniły nam, że odpady to….. żyła złota!!!!!!!

Podobny obraz

Miesiąc22075