COMENIUS - wizyta nauczycieli w Turcji

W czwartek pojechałyśmy do dwóch szkół – jednej państwowej a drugiej prywatnej. W pierwszej szkole udałyśmy się na obserwację lekcji matematyki klasy czwartej. Powitała nas bardzo sympatyczna wychowawczyni klasy oraz uczniowie w mundurkach – chłopcy w fioletowych a dziewczynki w różowych. Nauczycielka wyświetlała na projektorze różne przykłady zadań a potem uczniowie musieli je samodzielnie wykonać. Gdy wykonali zadanie, podchodzili do nauczycielki, ona sprawdzała zeszyt a następnie ustawiali się pod ścianą w rzędzie. Chłopcy po prawej stronie, a dziewczynki po lewej. Gdy zapytałyśmy nauczycielkę dlaczego chłopcy stoją po jednej stronie sali a dziewczynki po drugiej odpowiedziała, że tak wolą i ona nie narzucała im niczego. Uczniowie szybko pracowali i byli skupieni na zadaniach. W tej klasie był jeden uczeń z ADHD i z zaburzeniem inteligencji. Cały czas siedział skupiony na pracy. Nikt z klasy mu nie przeszkadzał i go nie rozpraszał, nawet kolega z ławki. Nie udało mu się rozwiązać żadnego zadania, więc nauczycielka wzięła go do tablicy i indywidualnie wytłumaczyła mu rozwiązania. W połowie lekcji, gdy wychowawczyni zauważyła, że uczniowie są zmęczeni, włączyła im utwór – Gangam style i zaprosiła do przodu klasy, aby zatańczyli. Uczniom ten pomysł bardzo się spodobał. Jednak po kilku minutach zabawy, gdy piosenka się skończyła, szybko wrócili do ławek i znowu byli skupieni na zadaniach.

Po szkole prywatnej oprowadził nas dyrektor placówki, który pokazał nam różne pomieszczenia – dużą salę konferencyjną, sale lekcyjne, bibliotekę, stołówkę i przedszkole. W Konya żadna ze szkół nie miała sali gimnastycznej, gdyż jest tam tak ciepło, że uczniowie mogą ćwiczyć prawie cały rok na dworze. W połowie lutego było około 15 stopni, więc uczniowie w samych mundurkach wychodzili na zewnątrz w czasie przerw lub na lekcje wf-u. W szkole prywatnej bardzo spodobał nam się pomysł umieszczenia angielskich odmian czasowników nieregularnych z tureckim tłumaczeniem na schodach szkoły. Uczniowie wchodząc po schodach mogą uczyć się i przypominać gramatykę angielską. Bardzo spodobała nam się też szkolna stołówka, gdyż wisiały tam różne krótkie cytaty i zdania dotyczące zachowania przy jedzeniu. Znajdowały się tam też umywalki, w których uczniowie i nauczyciele myli ręce przed i po posiłku. W sali konferencyjnej zauważyłyśmy podobizną Ataturka, którego pomnik również znajdował się przed szkołą państwową. Mustafa Kemal Pasza był generałem i mężem stanu urodzonym w 1881. Uchodzi za architekta nowoczesnego państwa tureckiego. W 1934, w uznaniu dla jego zasług, parlament nadał mu przydomek Atatürk (ojciec Turków). W szkołach widniały jego słowa, w których zachęcał, aby być z siebie dumnym i wierzyć we własne możliwości. Udałyśmy się także  do biblioteki, która wyglądała bardzo nowocześnie i komfortowo oraz zobaczyłyśmy przedszkole, które nam się bardzo spodobało, gdyż było stylizowane na dżunglę. Po południu tego samego dnia udałyśmy się także na spacer po Konya – zwiedziłyśmy meczet i muzeum.

W piątek rano, 14 lutego znowu udałyśmy się do szkoły państwowej. W pokoju nauczycielskim Pani Suna wręczyła każdemu uczestnikowi nietypowe puzzle, które musieliśmy razem ułożyć patrząc na zdjęcie mostu w Stambule łączącego Europę z Azją. To zadanie nawiązywało do nazwy programu „We build bridges and extend horizons” (Budujemy mosty i poszerzamy horyzonty). Dzieci wręczyły nam róże i następnie poszłyśmy na obserwację zajęć indywidualnych uczniów z autyzmem. W klasie znajdowało się dwóch uczniów i dwóch nauczycieli. Jeden uczeń był bardzo poruszony naszym przyjściem, pokazał nam swoje rysunki. Po południu pojechałyśmy w region Kapadocji.

W sobotę 15 lutego pożegnałyśmy się z uczestnikami spotkania i zaprosiłyśmy ich do Polski. W maju w naszej szkole pojawią się nauczyciele z Belgii, Niemiec, Irlandii, Turcji i Hiszpanii. Uczestnicy pytali się o naszą szkołę i większość z nich powiedziała, że to będzie ich pierwszy pobyt w Polsce.

Hanna Potrykus i Daniela Budzisz-Kurr

GALERIA ZDJĘĆ: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.588863897874334.1073741864.107373236023405&type=1

Wczoraj1963

Visitor IP : 3.17.154.171 1 Unknown - Unknown