Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Wymiana uczniowska w Chorwacji - relacja

Dziesiątka uczniów klas siódmych brała udział w wymianie uczniowskiej FROM THE SEA TO THE MOUNTAINS w Chorwacji w dniach 12 - 17 października 2017 r. Jest to pierwszy etap projektu, którego głównym celem było zintegrowanie uczniów polskich i chorwackich. Następna część projektu będzie miała miejsce podczas wizyty chorwackich dzieci w Gdańsku w przyszłym roku.

Poniżej znajduje się relacja z naszego pobytu w Chorwacji.

Piątek 13.10
Dzień rozpoczęliśmy od oficjalnej części naszej wizyty. Podczas uroczystego apelu przywitali nas: dyrektor szkoły Mladen Bolf, mer miasta Delnice oraz przedstawiciel Ambasady Polskiej w Chorwacji. Usłyszeliśmy piosenki i wiersze po chorwacku. Nasi uczniowie zaśpiewali piosenkę "Czerwone jabłuszko".
Po uroczystym powitaniu uczniowie zwiedzili Szkołę w Delnice.

Następnym zadaniem było stworzenie logo projektu. Uczniowie pracowali w czteroosobowych grupach. Każda z grup zaprezentowala efekty swojej pracy, po czym wybraliśmy tę pracę, która najlepiej przedstawia tytuł projektu FROM THE SEA TO THE MOUNTAINS. Na zakończenie uczniowie przygotowali wspólnie duże logo.
Późnym popołudniem wybraliśmy się wspólnie na zwiedzanie Delnice. Pogoda i humory nam dopisują.

Sobota 14.10
Zwiedzamy Kastav. Pogoda dopisuje - jest ciepło.
Kastav jest obecnie jedną z dzielnic Rijeki. Przepiękne wąskie uliczki, kamienne domy i kościoły, błękitne niebo - wszystko nas zachwyca!

Po południu zwiedzaliśmy trzecie pod względem wielkości miasto w Chorwacji - Rijekę. Jest to miasto portowe z bogatą historią. Podczas zwiedzania miasta z przewodnikiem spotkaliśmy prezydenta miasta pana Vojko Obersnel, z którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Okazało się również, że nasza wizyta została opisana w lokalnej gazecie. Wysłuchaliśmy kilku legend o Rijece. Po zakupie pamiątek wróciliśmy do Delnice.

PISZĄ O NAS W GAZECIE

Niedziela 15.10

Od samego rana czekały na nas atrakcje w Parku Adrenaliny w miejscowości Vrata. Wspólnie braliśmy udział w wyścigach rzędów na wesoło, strzelaliśmy z łuku, wspinaliśmy się, graliśmy w siatkówkę i piłkę nożną, pokonaliśmy park linowy. Po lunchu wybraliśmy się na spacer wokół jeziora Bajer i zwiedziliśmy jaskinię Vrelo. Dopisała pogoda, widoki i humory.

FILM 1

FILM 2

FILM 3

Poniedziałek 16.10

Dzień spędzamy na Półwyspie Istria. Nasz pierwszy przystanek to Hum - najmniejsze miasto świata (tylko 30 mieszkańców). Zbudowane w 1102 do dziś zachwyca odwiedzających. Przespacerowaliśmy się ulicami miasta. Poznaliśmy również GLAGOLICĘ - pierwszy alfabet na tych terenach.

Buzet - miasto na wzgórzu, które przez ponad 300 lat było pod panowaniem Wenecji. Miało to ogromny wpływ na budowę miasta: grube mury obronne, bramy, wieże, wąskie uliczki.
Tutaj też zjedliśmy na lunch typowe potrawy chorwackie: miješano meso z lepinja oraz ajvar, lignje sa žara oraz povrće s grilla.
Motovun to kolejne miasteczko w centralnej Istrii, które odwiedziliśmy. Miasteczko zamieszkuje 531 mieszkańców, z czego 1/3 mówi po włosku.
By odwiedzić to średniowieczne miasto musieliśmy wspiąć się na wzgórze o wysokości 270m.
Poznaliśmy historię miasta, legendę o Olbrzymie Veli Jože, przeszliśmy się po murach obronnych miasta oraz jego ulicami. Był to nasz ostatni przystanek na Istrii.

Wtorek 17.10

Poranek spędzamy w szkole. Najpierw dziennikarz z lokalnej gazety przeprowadził z nami wywiad na temat projektu, w którym bierzemy udział. Następnie, wspólnie z chorwackimi uczniami, wzięliśmy udział w lekcji matematyki i wf. Na zakończenie podsumowaliśmy nasz projekt, zostały nam wręczone certyfikaty udziału w projekcie. Po lunchu i pożegnaniu naszych gospodarzy wyruszamy do Zagrzebia, skąd wieczorem mamy lot do Polski. Do zobaczenia w szkole!

GALERIA ZDJĘĆ 1

GALERIA ZDJĘĆ 2

Katarzyna Pająkowska-Dabrynin

Jagoda Wieczorek

Statystyka

Dzisiaj3926
Wczoraj3031
Tydzień16988
Miesiąc54737
Wszystkie3447210

Visitor IP : 34.228.115.216 1 Unknown - Unknown
Powered by CoalaWeb