Wycieczka do Torunia – klasa IIa

W dniach 5-6 czerwca 2018r. uczestniczyliśmy w wycieczce do Torunia. Miasto to zachwyciło nas wspaniałą architekturą i unikalnymi atrakcjami.
Na Toruńskiej Starówce, uznanej za siódmy cud Polski, odwiedziliśmy Rynek Staromiejski, Ratusz, Bazylikę Toruńską, Pomnik Mikołaja Kopernika, Dwór Artusa. Spacerowaliśmy nad brzegiem Wisły, wzdłuż murów obronnych. Przystanęliśmy przy Krzywej Wieży i ruinach Zamku Krzyżackiego.
W Toruńskim Centrum Nowoczesności – MŁYNIE WIEDZY zatrzymaliśmy się na dłużej. Tu wkroczyliśmy w fascynujący świat fizyki, optyki, astronomii, anatomii człowieka i w wiele innych nieznanych nam dziedzin nauki.
W Toruńskim Planetarium zgłębialiśmy tajemnice kosmosu - zwiedzaliśmy Układ Słoneczny, wpatrywaliśmy się w gwiezdne konstelacje.
W Domu Legend Toruńskich wzięliśmy udział w przedstawieniach teatralnych opowiadających najbardziej znane toruńskie legendy.
Na terenie Twierdzy Toruń uczestniczyliśmy w podchodach, a następnie w Piernikarni wcieliliśmy się w role średniowiecznych mistrzów i czeladników. Własnoręczne przygotowaliśmy i wypiekliśmy pierniki, które zabraliśmy do domów.
Dni spędzone w Toruniu przemknęły w okamgnieniu. Mnogość atrakcji i niesamowitych przeżyć na długo zapisze się w naszej pamięci.   Było super!

Klasa II a wśród mitologicznych potworów w Gdańskim Ratuszu

W pierwszy dzień wiosny uczestniczyliśmy w niezwykle ciekawej, historycznej przygodzie. Gdański Ratusz, w którym mieści się obecnie Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, okazał się mieszkaniem dla mitologicznych stworów. Uzyskaliśmy odpowiedzi na pytania: skąd się wzięły w Gdańsku i jaka była ich rola?

I tak: bawiliśmy się nicią Ariadny, spotkaliśmy Lewiatana, Minotaura oraz najmądrzejszego z centaurów – Chirona. Nasze zabawy były niezwykle pouczające.

Uczniowie z klasy II a

Eksperymenty z jajkiem w klasie II a

Co było pierwsze? Jajko czy kura? Podobno sam Arystoteles szukał odpowiedzi na to pytanie. Niestety raczej nie znalazł, skoro uczeni nadal się nad tym głowią.

My skupiliśmy się na innych równie trudnych pytaniach dotyczących samego jajka. Czy uda się przecisnąć jajko przez wąską szyjkę butelki? Albo jak zachowuje się jajko włożone do octu, kawy czy coli? Które jajko wygrywa wyścig, surowe czy ugotowane?

W przeciwieństwie do Arystotelesa, my na swoje pytania znaleźliśmy odpowiedzi! A do tego swoimi odpowiedziami podzieliliśmy się z klasą IIIb i zeróweczką.

Uczniowie z klasy IIa

Książka łączy pokolenia – warsztaty czytelnicze w klasie II a

Dzieci, tak jak we wszystkich dziedzinach życia, potrzebują przewodników, którzy wprowadzą je w magiczny świat literatury, pomogą odkryć wartość i magiczną moc książek. W najmłodszych latach takimi autorytetami są rodzice, dziadkowie, a także nauczyciele.

W ramach klasowego projektu czytelniczego „Książka łączy pokolenia” w środę gościliśmy w naszej klasie Dziadka Natalii i Wiktorii, który przeczytał nam duży fragment książki Sue Bentley pt. „Magiczny konik”. Jest to ukochana książka Natalii.

Spotkanie z czarodziejskim koniem Kaszmirem było ekscytujące, książka bardzo nam się podobała. Prosimy o jeszcze…

Uczniowie klasy II a

Edukacyjny spacer po Gdańskiej Starówce oraz wizyta w Filharmonii Bałtyckiej

We wtorek 13.03.2018r. uczniowie klasy II a wybrali się na koncert do Filharmonii Bałtyckiej.

Po drodze, korzystając z pięknej przedwiosennej pogody postanowili poznać bliżej kilka zabytków Gdańskiej Starówki. I tak oto uczniowie stali się przewodnikami. Sumiennie przygotowali się do tej roli. Natalia, Adam, Karolina, Miłosz, Mila, Monika i Wiktoria niezwykle ciekawie opowiadali o Złotej Bramie, Dworze Artusa i Fontannie Neptuna. Następnie dzieci udały się do świątyni muzyki.

W Filharmonii Bałtyckiej na koncercie edukacyjnym „Dziecięcy kącik wielkich kompozytorów” uczniowie słuchali kompozycji pisanych dla młodych słuchaczy przez J. S. Bacha, W. A. Mozarta, F. Chopina, St. Moniuszki, W. Lutosławskiego – pięknych, mądrych, niekiedy poważnych, a czasem śmiesznych.

Przed młodymi melomanami wystąpili artyści z entuzjazmem wykonując utwory dla dzieci oraz wirtuozowskie dzieła znane na światowych estradach. Zagrali zaśpiewali nie tylko klasycznie, ale także w gorących rytmach. Razem i osobno. Wystąpił także Akademicki Zespół Instrumentów Blaszanych w gronie aż szesnastu muzyków – trąbki, rogi, puzony, tuba, gitara basowa, perkusja.

Była więc potęgi moc.

Do szkoły dzieci wróciły pełne niezapomnianych wrażeń.

Małgorzata Chmiel

Visitor IP : 54.198.195.11 1 Unknown - Unknown