Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice

kilka dni temu w naszej szkole doszło do incydentu związanego z samowolnym wyjściem dwójki dzieci poza teren szkoły.

Dzieci pod pozorem wyjścia do toalety zostały wypuszczone ze świetlicy oddziału zerowego, po czym opuściły szkołę głównym wyjściem.

Mimo elektronicznej kontroli dostępu (drzwi można otworzyć tylko pilotem przez pracownika obsługi), dzieci zaczekały na moment, w którym wchodzili i wychodzili inni rodzice z dziećmi i dołączając niejako do nich, wyszły poza teren budynku.

Natychmiast po ustaleniu, że dzieci nie ma w świetlicy, przeszukano teren szkoły i przeanalizowano zapis monitoringu, dzięki czemu podjęto poszukiwania dzieci na dalszym obszarze.

W związku z informacją, iż chłopiec bardzo lubi przebywać w pobliskiej galerii handlowej, tam właśnie udały się nauczycielki na poszukiwania dzieci.

Dodatkowo pani wicedyrektor wraz z babcią chłopca pojechała w stronę jego rodzinnego domu.

Dzieci odnalazły się w galerii handlowej.

Całe i zdrowe zostały przewiezione do szkoły, z której zostały odebrane przez swoich rodziców.

W związku z zaistniałą sytuacją zwiększyliśmy nadzór w świetlicy (zerówki). Aktualnie każdego dnia uczniami będą zajmowały się dwie nauczycielki, co w  znaczący sposób podniesie poziom bezpieczeństwa dzieci.

Po analizie zdarzenia zostały wyciągnięte konsekwencje służbowe w stosunku do  pracowników odpowiedzialnych za tę sytuację.

Wprowadziliśmy też zasadę, że pracownik szkoły odpowiedzialny za otwieranie drzwi powinien zapytać, czy dzieci wychodzące z Państwem są faktycznie pod Państwa opieką.

Wydłuży to zapewne czas wychodzenia ze szkoły – prosimy jednak o wyrozumiałość.

Przeprowadziliśmy także specjalne lekcje dedykowane sprawom bezpieczeństwa i zachowania ostrożności w najmłodszych klasach.

Bardzo Państwa proszę o zwrócenie dzieciom szczególnej uwagi na to, że bez pozwolenia nauczyciela lub opiekuna w świetlicy nie wolno opuszczać budynku szkoły.

Proszę również o przypomnienie dzieciom, kto może je odbierać ze szkoły.

Ponadto zwracam się z prośbą o domykanie drzwi, gdy wychodzą Państwo ze szkoły.

Planujemy przebudowę wejścia do szkoły (Projekt Edu Patio, Okręg IV, numer 32) m.in. po to, aby zapobiec podobnym zdarzeniom w przyszłości.

Jako dyrektor i przełożony placówki wyrażam głębokie ubolewanie z powodu zdarzenia i ufam, że dzięki współpracy z Państwem podobna sytuacja już nigdy więcej nie będzie miała miejsca.

Adam Perzyński

Dyrektor SP 27