Obchody 11 listopada nieco inaczej

Dnia 13 XI klasy IV- VI uczestniczyły w warsztatach zatytułowanych
"OD UPADKU DO WOLNOŚCI".

wp pierwsze

Zajęcia miały zapoznać uczniów z dziejami Polski od 1772 do 1918 roku.

Warsztaty rozpoczęły się w bibliotece, gdzie została pokazana prezentacja multimedialna. Podczas pokazu można było dowiedzieć się o takich tragicznych wydarzeniach jak: rozbiory, klęski powstań, zsyłki na Syberię, wybuch I wojny światowej, walka orląt we Lwowie. Przedstawione zostały też radosne momenty: zwycięstwa Kościuszki, triumfalny pochód Kilińskiego, odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Tekst prezentacji czytała Marysia Procka z Va.

wp drugie     Po pokazie klasowi gospodarze wylosowali fotografie obrazów Wojciecha Kossaka i Artura Grottgera, na których  przedstawione zostały sylwetki: polskich ułanów, sanitariuszek, chłopów, legionistów. I od tego momentu rozpoczęła się praca w grupach. Uczniowie mieli za zadanie wykonać  makiety dawnych Polaków-patriotów. Ponadto uczyli się śpiewu wylosowanych wcześniej pieśni wojskowych powstałych w latach 1916- 1018.
    Po dwugodzinnej pracy na małej sali gimnastycznej odbyła się prezentacja makiet i koncert legionowych pieśni. Odśpiewane zostały: "Rozkwitały pąki białych róż", "Wojenko, wojenko", "My, Pierwsza Piechotwp trzeciea", "Przybyli ułani pod okienko" itp. Po występie pan dyrektor zadawał uczniom trudne i zabawne pytania dotyczące tego, czego dowiedzieli się podczas zajęć.
    Uroczystość była podniosła i bardzo wzruszająca.

Visitor IP : 3.137.185.180 1 Unknown - Unknown