Z klasą w Redłowie

"Dnia 4 września byliśmy z klasą w Redłowie.

Przed 900 wyruszyliśmy na przystanek autobusowy, aby dotrzeć na dworzec. Tam wsiedliśmy do kolejki, w której były twarde siedzenia. Wysiedliśmy w Gdyni Redłowie

i musieliśmy iść ulicami, aby dotrzeć na cmentarz Obrońców Wybrzeża. Zatrzymaliśmy się

pod wielkim pomnikiem przypominającym przepołowiony nabój. Każdy na chwilę umilkł, by uczcić pamięć poległych obrońców Wybrzeża. Następnie rozeszliśmy się i zapalaliśmy znicze..."

Ola Lipińska Va

"...Gdy w 1939 roku Niemcy pokonali Polaków, nie pozwolili

z pola bitwy zabrać rannych i zabitych. Nie usłuchały ich polskie sanitariuszki i opatrywały rannych. Dziewczęta wynajęły drabiniasty wóz, na który składały ciała poległych. Wywiozły je

do Redłowa, gdzie dziś znajduje się Cmentarz Obrońców Wybrzeża. W jego głównej alei umieszczona została kamienna tablica z napisem: Przechodniu, Powiedz Polsce, Żeś Widział Nas Tutaj, Gdyśmy Świętym Jej Prawom Posłuszni Będąc, Polegli.

Michał Kaszubowski Va

"... Na cmentarzu przeszedł mi po plecach dreszcz. Nie wiedziałam, że jest tam pochowanych aż tylu polskich i radzieckich żołnierzy. Największe wrażenie zrobił na mnie grób generała Dąbka. Właśnie tam było najwięcej kwiatów i zniczy. Ja zapaliłam świeczkę Bronisławowi Cichockiemu..."

Maria Procka Va

"... W Redłowie pochowani są nie tylko żołnierze, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Są tam też groby marynarzy, którzy zostali zabici po 1945 roku. Widziałem tam też płyty upamiętniające zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Ostaszkowie. Nekropolia jest spokojna i zaciszna, mimo że usytuowana jest w centrum miasta. Prawdopodobnie dlatego, że znajduje się jakby w lesie..."

Wilkan Pacyński Va

"...Później zrobiliśmy zbiórkę i ruszyliśmy nad morze..."

O. L.

" ...Szliśmy drogą przez piękny, zielony las. Było bardzo ciepło i przyjemnie..."

Karolina Kulińska Va

Gdy dotarliśmy nad brzeg, większość z nas moczyła nogi, rzucała kaczki lub siedziała

na pasku. Potem pani zakończyła postój i ruszyliśmy brzegiem morza na orłowskie molo. Marsz był męczący..."

O. L.

"... Po drodze znajdowaliśmy mnóstwo ciekawych kamieni. Ja znalazłem kawałek skamieniałego stworka..."

W. P.

"... oglądaliśmy piękne widoki: morza, klifów oraz statków. Robiliśmy dużo zdjęć. W Orłowie przeszliśmy się po molo..."

K.K.

"... odpoczęliśmy i ruszyliśmy na kolejkę. Po drodze zatrzymaliśmy się na lody. Gdy wszyscy zjedliśmy, ruszyliśmy dalej..."

"Do szkoły wróciliśmy szczęśliwi, gdyż bardzo szybko i przyjemnie minął nam czas na tej wycieczce."

O. L. i K.K

" Jestem zadowolona z wizyty na cmentarzu. Niech ci polegli żołnierze przypominają nam, że to oni oddali życie, żebyśmy żyli w wolnej, bezpiecznej ojczyźnie"

M. P.

TUTAJ ZDJĘCIA