Rekrutacja 2019-2020 - składanie dokumentów

UWAGA WAŻNE!!!
Przypominamy, że rekrutacja do oddziału przedszkolnego i klas I na rok szkolny 2019/2020 kończy się w PIĄTEK 15 marca o godzinie 15.00.
Do tego czasu należy złożyć w placówce pierwszego wyboru wygenerowany w systemie wniosek wraz z załącznikami potwierdzającymi spełnianie kryteriów.
Anna Krause
przewodnicząca komisji rekrutacyjnej

R

E

K

R

U

T

A

C

J

A

Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Klasa IIB poznaje Japonię czyli Kraj Kwitnącej Wiśni!!!

Klasa IIB poznaje Japonię czyli Kraj Kwitnącej Wiśni!!!

Dnia 12.04.2018r poznawaliśmy Japonię dzięki warsztatom i czasowej wystawie  w Muzeum Narodowym „Lalki japońskie. Magia, obyczaje, legendy”. Lalki japońskie to nie zabawki. Nihon ningyō mają duszę. Towarzyszą Japończykom od chwili narodzin aż do śmierci jako amulety chroniące swojego właściciela, przedmioty magiczne związane ze światem duchowym, ale i kunsztowne obiekty kolekcjonerskie. Niemożliwe jest zrozumienie znaczenia nihon ningyō bez znajomości historii Japonii, japońskiej mitologii i obyczajowości.

Na wystawie zostały zgromadzone najciekawsze przykłady tradycyjnych japońskich lalek. Zobaczyliśmy  strojne zestawy lalek hina, wystawiane w domach z okazji Dnia Dziewczynek zwanego także Świętem Lalek. Poznaliśmy obyczaje związane z Dniem Dziecka i lalki musha towarzyszące celebrowaniu Dnia Chłopców. Przyglądaliśmy się też dostojnym lalkom ishō, ukazującym życie codzienne okresu samurajskiego oraz  bohaterów legend japońskich. Na ekspozycji znalazły się  również popularne wśród Japończyków kokeshi i lalki daruma.

Ciekawym dopełnieniem spotkania były warsztaty podczas których wykonywaliśmy …….japońskie latawce!!
Latawce przywędrowały do Japonii z Chin i miały znaczenie magiczne, ale służyły także jako narzędzie komunikacji, przenosząc wiadomości. Obecnie tworzenie i puszczanie latawców to jedna z ulubionych zabaw Japończyków. Na warsztatach każdy z nas  wykonał własny latawiec, inspirowany japońską kulturą. Poznaliśmy także tradycyjne proporce koinobori – latawce w kształcie karpi wywieszane w maju z okazji Dnia Chłopca.

A na koniec ……puszczaliśmy je w przepięknym Parku Oliwskim- zrobiło się bardzo kolorowo  i wesoło!!!  Pogoda  była jak „na zamówienie”, a doskonałe  humory  towarzyszyły nam przez cały dzień.

Było fantastycznie!!!!

Wesoła ekipa uczniów kl.IIb

z  p.Pauliną i p.Wiolettą na czele!

            Znalezione obrazy dla zapytania japonskie latawce -karpie obrazy

 

Statystyka

Dzisiaj651
Wczoraj4683
Tydzień10084
Miesiąc30959
Wszystkie3523913

Visitor IP : 34.228.55.57 1 Unknown - Unknown
Powered by CoalaWeb